Kiedy powstało Stowarzyszenie "Nadzieja"?
Historia
Historia powstania naszego Stowarzyszenia
W 1984 roku pojawia się grupka ludzi niepełnosprawnych poszkodowanych przez los, która postanowiła zmienić swoje i innych życie. Na początku spotykają się w swoich mieszkaniach przy herbatce i kawie. Wkrótce ich malutkie grono poszerza się. Przybywaja nowi ludzie ciekawi co to jest, i oni zarażeni tym pomysłem angażują się w to co zostało poczęte. I tak powstaje Klub Osób Niepełnosprawnych. Rok później, to jest w sierpniu 1985 na drodze rozwijającego się jeszcze młodego Klubu pojawia się ks.Mieczysław Janczyszyn. W tym samym roku we wrześniu odbyło się pierwsze spotkanie Klubu w sali katechetycznej w kościele św.Jana w Legnicy. Po jakimś czasie do klubu przybyła młodzież z grupy "Nadzieja" pod wodzą ks.Mieczysława. Ludzie ci szybko zaaklimatyzowali się w nowym otoczeniu, a nazwa którą wnieśli objęła KLUB, gdzie nosi do chwili obecnej Klub Osób Niepełnosprawnych "Nadzieja".
W pełnej szacie Klub rozpoczyna działalność kulturalną. W lipcu 1986r. KON przenosi się ze skromnym dobytkiem do Domu Kultury "Krokus". Tutaj nad Klubem patronat obejmuje Spółdzielnia Mieszkaniowa "Piekary" i jednocześnie członkowie Klubu dostają się pod opiekę pani Haliny Przysiężnej-Trepki - kierowniczki Domu Kultury "Krokus". Już w nowym domu KON "Nadzieja" organizuje swobodnie co miesiąc spotkania. Wkrótce klub "Nadzieja" przenosi się do DK "Atrium", przechodząc pod opiekę dyrektora pana Henryka Obremskiego. Dzięki wspaniałomyślności pracowników i Dyrekcji "Atrium" Klub może kontynuować swoja działalność.
Po trzynastu latach działalności, z dniem 21 marca 1997r. Klub Osób Niepełnosprawnych "Nadzieja" w Legnicy został zarejestrowany i przyjał nazwę: Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i Przyjaciół "Nadzieja" z siedzibą w DK "Atrium".
W obecnej chwili Stowarzyszenie "Nadzieja" kontynuuje działalność kulturalno-turystyczno-sportową.
Nasze imprezy organizujemy co miesiąc w DK "Atrium" przy ulicy Pomorskiej 19 w Legnicy. Spotykamy się z ciekawymi ludźmi, chodzimy wspólnie od czasu do czasu do teatru, kina, a także wyjeżdżamy do Wrocławia do Operetki i ZOO. Organizujemy również wycieczki i kilkudniowe biwaki w pobliskich Rokitkach. Poza tym spotykamy się na balach karnawałowych, "Andrzejkach" oraz na spotkaniach wigilijno-mikołajkowych. Raz w roku organizujemy spotkania z muzyka /we wrześniu/, na które zapraszamy artystów lub uczniów uzdolnionych muzycznie. Współpracujemy z Miejską Biblioteka Publiczną i Zrzeszeniem Sportowym "Start".
Mamy nadzieję, że ta forma spotkań zachęci zainteresowanych naszym Stowarzyszeniem.