NaJdziedziejowy Teatrzyk jest także na Facebooku
NaJdziejowy Teatrzyk
Historia doświadczeń teatralnych Członków SONiP
Pierwsze teatralne próby członków Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych i Przyjaciół Nadzieja sięgają roku 1996. Wtedy to powstał pomysł przygotowania jasełek na coroczną Wigilię organizowaną w stowarzyszeniu. Wszystko to dlatego, że Członkowie Stowarzyszenia to osoby z pasją, różnorakimi talentami i wielką chęcią tworzenia! Kolejna próba zabawy w teatr miała miejsce w 1999 roku i również związana była z przygotowaniem przedstawienia jasełkowego.
Rok 2004 to kolejna próba zorganizowania grupy teatralnej, która od tego momentu i w podobnym składzie trwa do dzisiaj. Dlatego tez rok 2004 przyjmujemy jako początek "NaJdziejowego Teatrzyku", bo taka nazwę przyjął. Poniżej przedstawiamy treść wszystkich przedstawień, które przez te lata powstały. Z racji tego, że bieżące wydają się najbardziej aktualne od nich zaczniemy i będziemy cofać się w głąb historii tworzenia i współpracy osób, które przez lata tworzyli teatrzykową trupę.
26. "Marzenie Aurelki" VI 2018
Czasami marzymy o czymś czego zupełnie nie znamy, poświęcamy na wyidealizowane pomysły mnóstwo czasu zamiast... poznać otaczającą nas rzeczywistość, odnaleźć się realnie w czasie i przestrzeni jaka jest dana każdemu z nas... Taka była historia Aurelki, która jak wiele dziewczynek marzyła by być królewną… nie spodziewała się, że nie jest to wcale łatwe i beztroskie zadanie. Jeszcze jedna prawda jaką odkryła to fakt, że każdy z nas jest Władcą… Władcą Małych Królestw, którymi musi właściwie zarządzić...
Obsada:
Aurelka – Beatka Dropik
Służka – Dorotka Ignatowicz
Służka – Basia Dropik
Ochmistrzyni - Asia Dropik
Królewicz - Tomek Raba
Sługa królewicza – Sławek Mermela
Smok – Zbigniew Plichta
Czarownika Gaja - Halinka Domańska
Czarownica Jaga – Reginka Wołowska
Scenariusz/Muzyka/Reżyseria - Dorota Koć - na podstawie "Maleńkiego królestwa królewny Aurelki" Roksany Jędrzejewskiej – Wróbel
Pomoc techniczna: Łukasz Jakuczun
Stroje - Iga Gulanowska
25. "Droga do Betlejem" XII 2017
Czy był to sen? Chyba tak, ale taki który daje do myślenia… Nasza historia to droga do Betlejem rodzinki małej Danusi. Droga, w którą pewnie wybiera się każdy z nas, i którą trzeba przebyć będąc odpowiedzialnym za drugą osobę, za ideę, za ważną sprawę, kwiatka w doniczce, chomika w klatce itp. Droga, w którą nie wybiera się w pojedynkę, w trakcie której jest każdy z nas...
Obsada:
Tato - Tomek Raba
Mama - Asia Dropik
Danusia – Basia Dropik
Irenka – Beatka Dropik
Siostra – Dorotka Ignatowicz
Brat – Zbigniew Plichta
Wujek – Sławek Mermela
Maryja - Halinka Domańska
Józef – Wiesiu Halter
Anioł – Reginka Wołowska
Scenariusz/Muzyka/Reżyseria - Dorota Koć - na podstawie "Opowieści Iskierki" Agnieszki Marii Stefańskiej
Pomoc techniczna: Łukasz Jakuczun
Stroje - Iga Gulanowska
24. "Motylek Pele i Przyjaciele" VI 2017
To historia o Motylku Pele, który urodził się biały... w świecie kolorowych motyli to niespotykane i inne... świat często (co chcielibyśmy zmienić) dziwnie reaguje na np. niepełnosprawność. Szkoda, że nie wstydzimy się np. mówić brzydkich wyrazów a żyjemy tak, że często osoby niepełnosprawne mogą czuć wstyd czy zażenowanie... W naszej historii smutniał również motylek Pele. Przyjaciele próbowali różnych sposobów by rozweselić malucha. Jednym z pomysłów było przemalować się na biało by motylek poczuł się lepiej... We wszystkim pomogła mądra tęcz, która obdarowała mieszkańców łąki magicznymi farbami, które działały wtedy gdy ktoś nie myślał jedynie osobie, ale również o innych… A że motylek w swoim sercu miał wszystkich mieszkańców leśnej łąki tak więc na działanie farb nie trzeba było długo czekać.
Obsada:
Motylek Pepe – Dorotka Ignatowicz
Przyjaciele:
Pszczoła - Tomek Raba
Biedronka – Basia Dropik
Mądra Sowa - Asia Dropik
Wiatr – Beatka Dropik
Drzewo – Sławek Mermela
Mądra Tęcza - Halinka Domańska
Paw – Reginka Wołowska
Paw – Zbigniew Plichta
Scenariusz/Muzyka/Reżyseria - Dorota Koć – (na podstawie "Opowieści o bezbarwnym motylku" Bogumiły Antkowiak)
Pomoc techniczna: Łukasz Jakuczun
Przepiękne stroje wyczarowała Iga Gulanowska
Scenografia: Iga Siwulska-Ławniczak
23. "Jasełka 2016"
Kolejne przedstawienie świąteczne to tradycyjne jasełka. Było już ich sporo, ale w każdych staramy się z trochę innego punku widzenia przedstawić Betlejemską historię, a w niej historię ludzkich wyborów, decyzji, które towarzyszą człowiekowi od wiek wieków.
Obsada:
Maryja: Reginka Wołowska
Józef: Wiesiu Halter
Król: Łukasz Jakuczun
Król: Sławomir Mermela
Król: Zbyszek Plichta
Anioł: Dorotka Ignatowicz
Diabełek: Beatka Dropik
Herod: Tomek Raba
Sługa Heroda: Halinka Domańska
Pastuszek: Joasia Dropik
Pastuszek: Basia Dropik
Reżyseria, muzyka, scenariusz: Dorota Koć
Kostiumy / Scenografia: Iga Gulanowska
22. "Bajka o Teofilu" VI 2016
To historia smoka Teofila i rycerza Fryderyka ...
kiedy wszyscy wkoło myślą, że smok i rycerz to najgroźniejsze i najodważniejsze z postaci w bajkach to naprawdę niewesoło być płaczącym smokiem i rycerzem. Ale... jak w naszych historiach bywa i z tego płaczu okazał się pożytek, a i płacz zamieniał się w radość, gdy spotykał się ze zrozumieniem i wsparciem.
Obsada:
Smok Teofil - Tomek Raba
Rycerz Fryderyk - Asia Dropik
Mama smoka – Beatka Dropik
Tato smoka – Sławek Mermela
Koleżanka smoka – Basia Dropik
Koleżanka smoka – Dorotka Ignatowicz
Rycerz – przyjaciel Fryderyka/ Ochmistrz – Wiesiu Halter
Król – Halinka Domańska
Królowa – Reginka Wołowska
Scenariusz/Muzyka/Reżyseria - Dorota Koć - na podstawie "Smoczych opowieści" Dagny Ślepowrońskiej
Pomoc techniczna: Łukasz Jakuczun
Przepiękne stroje wyczarowała Iga Gulanowska
Scenografia: Iga Siwulska-Ławniczak
21. "Wigilia u Muminków" XII 2015
Już kiedyś historia ta odrobinę zaistniała w naszym przedstawieniu, było to w 2006 roku. Byliśmy wtedy "początkującym" teatrzykiem ;) i wydawało się szalenie ryzykownym założyć, że opowiadanie to będzie główną fabułą świątecznej historii.. wiele lat później, AD 2015 historia z opowiadań z doliny Muminków pt. "Choinka" stała się głównym materiałem do opowiadanej przez nas historii. W bardzo oryginalnych sposób nieświadome Muminki "odkrywają" co to jest Wigilia. A że zbyt oczywiście podchodzimy do Jej obecności w naszych domach i rodzinach to przydało nam się zatrzymać i wraz z Maminkami "odkryć" co w niej wyjątkowego.
Rodzina Muminków:
Mama: Asia Dropik
Tata: Tomek Rama
Muminek: Sławek Mermela
Kolega Muminka: Wiesiu Halter
Siostra Muminka: Basia Dropik
Koleżanka Muminka: Regina Wołowska
Paszczak: Zbyszek Plichta
Ciotka Paszczaka: Beatka Dropik
Gapsa: Dorotka Ignatowicz
Leśne stworzątko: Halinka Domańska
Scenariusz/Muzyka/Reżyseria - Dorota Koć - na podstawie "Choinki" Tove Janson
Pomoc techniczna: Łukasz Jakuczun
Przepiękne stroje wyczarowała Iga Gulanowska
20."Pustynna Opowieść" VI 2015
To nasze 20-te przedstawienie!!! Kolejna historia o tym, że warto marzyć... powstała w ścisłym związku ;) z naszym prezentem, który otrzymaliśmy od Przyjaciół z Fundacji Orange. Są to dzwonki, których dźwięki układają się w gamę, 8 dźwięków do dyspozycji, 8 dźwięków z których może powstać muzyka... dlatego też historia musiała być "muzyczna" ;) Jej bohaterem stał się Tyberiusz, który mieszkał w pustynnym mieście, w którym jedynie wiatr wygrywał swoje melodie. Nasz bohater wymyślał różne sposoby by zapobiec tej ciszy... w końcu odważył się zakupić grający krzew o pięknej nazwie "Muzicus Muzicalis". Dbał o niego wytrwale, bo wierzył mocno, że dźwięki niemu w jego miasteczku zamieszkają dźwięki muzyki... no i tak teZ się stało, bo kiedy przepiękny krzew wyrósł to nagle zleciało się na jego gałązki mnóstwo ptaków, które swoim śpiewem tworzyły przepiękne ptasie melodie, towarzyszył im dźwięk kwiatowych dzwonków... i tu dały popis nasze dzielne dzwonki. Rewelacja! Eksperyment zakończony sukcesem ;)
Historia Tyberiusza jest dla nas nauką, że warto starać się o TO co dla nas ważne, ale też trzeba bardzo pielęgnować To wszystko co dla nas cenne...
W przedstawieniu udział wzięli:
Tyberiusz: Tomek Raba
Lucjusz: Halinka Domańska
Mieszkaniec: Joasia Dropik
Mieszkaniec: Wiesiu Halter
Mieszkaniec: Sławek Mermela
Handlarz: Reginka Wołowska
Handlarz: Zbyszek Plichta
Dzielne Dzwonki:
Dzwonek C i D / Wiatr / Śpiew: Beatka Dropik
Dzwonek E: Basia Dropik
Dzwonek F / Wiatr: Dorotka Ignatowicz
Dzwonek G i A / Narrator / Reżyseria / Muzyka: Dorota Koć
Dzwonek H: Antek Jabłoński
Dzwonek C: Ignaś Jabłoński
Pomoc techniczna: Łukasz Jakuczun
Przepiękne stroje wyczarowała Iga Gulanowska
19."Anioły święte z diabłami, jak się działo?... spójrzcie sami - jasełka 2014" XII 2014 r.
Czas świąt to czas przypominania historii związanych z Bożym Narodzeniem. Tak dosłownie, dziejących się w Betlejem, ale też i historii związanych z uczuciami, emocjami jakie towarzyszą świętom Bożego Narodzenia. W roku 2014 przygotowaliśmy naszym widzom tradycyjne jasełka, w których i diabli i anieli starają się o nasze dusze… o dusze Heroda, Gospodarza, i wszystkich, którzy w historii z Betlejem mieli swój udział. Walka Dobra ze Złem trwać będzie jak będzie istniał świat, ale życzmy sobie i światu by Dobro zwyciężało! Sami się o to również bardzo starajmy.
Obsada:
Maryja: Basia Dropik
Józef: Artur Wierzchowski
Król: Halinka Domańska
Król: Dorotka Ignatowicz
Król: Wiesiu Halter
Anioł: Beatka Dropik
Diabełek: Joasia Dropik
Diabełek: Ignaś Jabłoński
Gospodarz: Jola Zeń
Herod: Tomek Raba
Sługa Heroda: Zbyszek Plichta
Pastuszek: Reginka Wołowska
Pastuszek: Sławomir Mermela
Reżyseria, muzyka: Dorota Koć
18."Bajka o szczęściu" VI 2014 r.
"Bajka o szczęściu" powstaje na naszą 18-tkę ;) bo i mądra i śliczna. Wkraczając w dorosłość pokazaliśmy widzom przepiękną historię, jedną z najpiękniejszych jakie pokazaliśmy dotychczas światu. O tym jak i będąc bardzo biednym można wiele stracić i bardzo tego żałować. Bajka nauczyła nas, że każdy z nas ma swoje cenne rzeczy, i nie tylko rzeczy, ale i tradycje, wspomnienia, przyjaźnie, myśli, zwyczaje… warto się o nie troszczyć i je pielęgnować.
Kurka: Basia Dropik
Kotek: Beatka Dropik
Kotek: Sławomir Mermela
Myszka: Jola Zeń
Myszka: Reginka Wołowska
Gospodarz: Tomek Raba
Gospodyni: Dorotka Ignatowicz
Handlarz staroci: Artur Wierzchowski
Kuma: Joasia Dropik
Clown: Halinka Domańska
Clown: Beatka Samorek-Michalak
Clown: Wiesiu Halter
Narrator: Ola Miłosz
Reżyseria: Dorota Koć
Muzyka: Andrzej Rakoczy, Dorota Koć
17."Sierpniowa Gwiazdka" XII 2013
Już tradycyjnie, choć w tym roku w wielkim pośpiechu powstaje nasze kolejne przedstawienie z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Napiszemy o nim krótko... bo tak naprawdę byłoby idealnie, gdyby "To", co w czasie Świąt rodzi się w naszych sercach trwało w nich przez cały rok, codziennie, w każdej minucie i drobnej chwili. To jest pewnie "TO", co Bożą Dziecinę ucieszyłoby najbardziej, a świat uczyniłoby lepszym.
Obsada:
Emilka: Halinka Domańska
Joasia: Basia Dropik
Mama: Beatka Dropik
Tato: Sławomir Mermela
Igor: Artur Wierzchowski
Snikers; Ignaś Jabłoński
Kajtek: Antek jabłoński
Tyska: Joasia Dropik
Myszka: Jola Zeń
Barbie: Martynka Rodak
Reni: Reginka Wołowska
Tomcio Paluch: Tomek Raba
Szymek: Zbyszek Plichta
Sąsiadka: Dorotka Ignatowicz
Sąsiad: Wiesiu Halter
Muzyka: Andrzej Rakoczy
Reżyseria/Scenariusz: Dorota Koć
16. "Dlaczego?" – IX 2013
Rok 2013 to praca nad kolejnym przedstawieniem, które przygotowywaliśmy wspólnie z Teatrem Arka, a dokładniej z aktorem Teatru Arka Tomaszem Żytką. Jego tytuł brzmi "Dlaczego?". Przygotowując plakat do przedstawienia jego główne miejsce zajmowało ludzkie serce z podziałem, jak na procentowym wykresie kołowym. Poszczególne procenty to cechy, które zajmują odpowiedni obszar w sercu człowieka. Chciwość 25%, Obłuda 25%, Wścibskość 20%, Kłamstwo 25% … najmniejszy obszar to wąski pasek zajmujący 5% w którym próbują zmieścić się Miłość, Zrozumienie, Współpraca, Bezinteresowność, ... "Dlaczego?"
Obsada:
Jolanta Zeń
Zbigniew Plichta
Tomasz Raba
Sławomir Mermela
Dorotka Ignatowicz
Beatka Dropik
Joasia Dropik
Basia Dropik
Reżyseria: Tomasz Żytka, Teatr Arka
15. "Mądrości – radości Zębowej Wróżki" VI 2013
Pierwsze przedstawienie jakie powstało w roku 2013 powstało z serii przedstawień pn. "Niepełnosprawni Dzieciom" jego tytuł brzmiał "Mądrości – radości Zębowej Wróżki". To historia małej Marudy – Helenki, która przez śmieszny – senny – fantastyczny - żart Zębowej Wróżki zaczyna doceniać wszystkie dobrodziejstwa, na które wcześniej kręciła nosem ...
Obsada:
Helenka: Martynka Rodak
Rodzice: Basia Dropik, Tomasz Raba
Dzieci: Magdalena Krakowiak, Reginka Wołowska
Lew: Zbigniew Plichta/Joasia Dropik
Skrzaty: Halinka Domańska, Jola Zeń, Ignaś Jabłoński
Zębowa Wróżka: Dorotka Ignatowicz
Pomocnicy Zębowej Wróżki: Artur Wierzchowski, Antoś Jabłoński
Kelnerka: Joasia Dropik/Basia Dropik
Potwora: Beatka Dropik
Pirat: Sławomir Mermela
Narrator: Grażyna Filipiak
Reżyseria/Muzyka: Dorota Koć
Oprawa techniczna: Adrian Filipiak
Inspicjenci: Marek Barecki, Kasia Klimas
14. "Święta pod złamaną Gwiazdą ze sreberka po czekoladzie…" – XII 2012
I nadszedł czas świąt i kolejny czas twórczej pracy nad przedstawieniem ...
W historii świątecznej w 2012 r. pokazaliśmy, że nie zawsze to, co nowoczesne i trendy jest najpiękniejsze, często to, co stare, przykurzone, ale posiadające swoją tradycje i duszę, w co włożyli swoje serca nasi bliscy ma wilka sentymentalną moc, urok i siłę. Może nawet czasami jest namiastką kontaktu z tymi, których już z nami nie ma...
Bo jakże wzruszające są święta pod złamaną Gwiazdą ze sreberka po czekoladzie, którą robiło się z Babci babcią, a czekoladę jadło się wspólnie, a sreberko prostowało pomiędzy kartkami książek do dotrwało do świąt...
Obsada:
Nowe Zabawki: Halinka Domańska, Jola Zeń, Sławomir Mermela, Zbigniew Plichta, Wiesiu Halter
Stare zabawki: Beatka Dropik, Martynka Rodak, Reginka Wołowska, Dorotka Ignatowicz, Tomasz Raba
Rodzice: Basia Dropik, Artur Wierzchowski
Dzieci: Joasia Dropik, Ignaś Jabłoński
Sąsiadka: Bożenka Dropik
Narrator: Grażyna Filipiak
Reżyseria/muzyka: Dorota Koć
Oprawa techniczna: Adrian Filipiak
Inspicjenci: Marek Barecki, Kasia Klimas
13. "Olimpiada Prawdy" – IX 2012
To pierwsze przedstawienie przygotowywane we współpracy z Teatrem Arka z Wrocławia (jedynym Teatrem Integracyjnym w Polsce). Przedstawienie powstało pod wrażeniem Paraolimpiady, która tego roku miała miejsce na świecie. Wielcy i mniejsi tego świata próbowali wypowiadać się na temat współzawodnictwa osób niepełnosprawnych. Różne to były słowa… Przedstawienie powstało pod wrażeniem słów, których cytować nie należy.
Symbolicznie pokazywało jak we współczesnym świecie może czuć się osoba niepełnosprawna. Dziwne-szalenie niedojrzałe jest to, że są wśród nas ludzie próżni, którzy w swoich wypowiedziach ograniczają osobom niepełnosprawnym możliwość uczestniczenia w tym, co świat oferuje wszystkim żyjącym...
Obsada:
Dorotka Ignatowicz
Halinka Domańska
Jola Zeń
Joasia Dropik
Basia Dropik
Beatka Dropik
Anna Torbińska
Regina Wołowska
Wiesiu Halter
Sławomir Mermela
Zbigniew Plichta
Tomasz Raba
Muzyka: Andrzej Rakoczy
Reżyseria: Tomasz Żytka, Teatr Arka
12. "Wielka podróż Lulie" – VI 2012
To kolejne spotkanie pn." Niepełnosprawni Dzieciom" i kolejna opowieść dla dzieci... i nie tylko. W tym roku udało nam się przygotować i przepięknie pokazać historię z książki, która towarzyszyła Jasiowi Meli w drodze na Bieguny. Była to historia małej Góry Lodowej z "Wielkiej Podróży Lulie". Przedstawienie powstało w hołdzie Markowi Kamińskiemu, który tak pięknie "Oswaja" ludzi, który tak pięknie zaprzyjaźnił się z Jasiem Mela i nie miało to znaczenia czy uda im się dość na Biegun, ale znaczyło wiele, że kiedy powiedzieli sobie o swoich planach to zrobili wiele, by to się udało. Nie było mowy o lenistwie, nie było słów "tak tylko mówiłem", ""kiedyś się wybierzemy"… życzymy sobie, aby "TAK" każdy oswajał ludzi, a tym bardziej osoby niepełnosprawne.
Historia Lulie to historia małej Góry Lodowej, której marzeniem było przepłynąć z płn. na południe. I kiedy sami o tym pomyślicie to wiecie, że jest to mało możliwe, ale ...
Odwaga + Przyjaźń + Optymizm wpływają na powodzenie i osiąganie tego, o czy marzymy.
Obsada:
Lulie: Beatka Dropik
Kiki: Basia Dropik
Wiatr: Joanna Dropik
Wiatr: Artur Wierzchowski
Wiatr: Dorotka Ignatowicz
Niedźwiadek polarny: Ignaś Jabłoński
Stare Góry: Halinka Domańska, Tomasz Raba
Wieloryb: Sławek Mermela
Delfin: Martynka Rodak
Delfin: Magda Krakowiak
Wieloryb:: Paweł Furmański
Wieloryb: Wiesiu Halter
Dziecko: Jola Zeń
Mama: Regina Wołowska
Pingwiny: Emilka Klimas, Ignaś Jabłoński
Narrator: Grażyna Filipiak
Reżyseria: Dorota Koć
Muzyka: Andrzej Rakoczy
Oprawa techniczna: Adrian Filipiak
Inspicjenci: Kasia Klimas, Iza Klimas
11. "Mały Książę w drodze za gwiazdą" - XII 2011
W święta 2011 r. opowiedzieliśmy historię małego Księcia, który tak jak w książce odwiedza różne planety by poznać człowieka, tak i w naszej historii przybywa na Ziemię w czasie narodzin Jezusa. I tak jak na planetach, spotyka się z poszczególnymi postaciami betlejemskiej historii zaczynając od Gospodarza, który odmówił schronienia Maryi i Józefowi, poprzez spotkania z Herodem, Trzema Królami, Pastuszkami, by dojść do betlejemskiej groty. Z każdego spotkania pisze listy do Róży, w których zastanawia się nad postępowaniem danych postaci, chciwości gospodarza, odwagi Trzech Króli, strachu Heroda… Ostatnim miejscem do jakiego dociera jest betlejemska grota, w której odkrywa skarb jaki otrzymał świat... Postanawia kiedyś jeszcze wrócić na Ziemię, bo sprawdzić co zrobiła z tym wielkim skarbem – co zrobiła z Miłością...
Obsada:
Mały Książę: Martynka Rodak
Róża: Beatka Dropik
Gwiazda: Dorotka Ignatowicz
Gospodarz: Joanna Dropik
Gospodyni: Regina Wołowska
Anioł: Barbara Dropik
Diabeł: Magdalena Krakowiak
Maryja: Halinka Domańska
Józef: Sławomir Mermela
Herod: Artur Wierzchowski
Król 1:Tomasz Raba
Król 2: Ignaś Jabłoński
Król 3: Wiesiu Halter
Pastuszkowie: Regina Wołowska, Jola Zeń, Antoś Jabłoński, Iza Klimas
Narrator: Grażyna Filipiak
Reżyseria/Muzyka: Dorota Koć
Oprawa techniczna: Adrian Filipiak
Inspicjenci: Marlena Dopierała, Kasia Klimas, Iza Klimas
10. "Opowieść o Gustawie, Olbrzymie o dobrym sercu" – VI 2011 r.
Historia, którą obecnie Państwu zaprezentujemy powstała z cyklu przedstawień pn. "Niepełnosprawni Dzieciom" i opowiada o Gustawie, który urodził się groźnym Czarownikiem, ale jak historia pokazuje, nie do końca był przekonany o tym, że taki chce być. Na szczęcie, jak w każdej dobrej historii bywa, tak i w naszej wszystko kończy się dobrze. Gustaw może spełnić swoje marzenie, a właściwie śniący Mu się piękny sen… ale, nie będziemy zdradzać jego treści, zobaczcie sami!
OBSADA:
Ptaszki: Halina Domańska,
Jolanta Zeń
Aleksandra Durowska
Karolina Mirowska
Gustaw: Zbigniew Plichta
Mała: Magdalena Krakowiak
Wergiliusz: Tomasz Raba
Ignacjusz: Ignacy Jabłoński
Dzieci: Artur Wierzchowski, Dorota Ignatowicz, Regina Wołowska, Martyna Rodak
Hortensja: Grażyna Filipiak
Hiacynta: Barbara Dropik
Śnieg: Wiesław Halter
Wiatr: Joanna Dropik
Mróz: Sławomir Mermela
Celinka: Beata Dropik
Muzyka: Wiesław Dyrcz
Reżyseria: Dorota Koć, Iwona Korzeniowska
Inspicjenci: Marlena Dopierała, Kasia Klimas,
9. Wigilia 2010 – "Opowieść Wigilijna"
"Opowieść wigilijna" Karola Dickensa jest historią, którą zna wielu z nas. W roku 2010 spróbowaliśmy przedstawić ją uczestnikom spotkania wigilijnego. Jest to historia Klemensa, którego odwiedza duch jego zmarłego wspólnika Wincenta oraz duchy przedstawiające mu obrazy jego dawnych świąt Bożego Narodzenia, kiedy był jeszcze małym chłopcem, obecnych świąt oraz świąt przyszłych.. Głębokie przeżycie tych wizji pozwala Klemensowi zrozumieć jak wiele złego było w jego życiu, i jak wiele krzywd wyrządził napotkanym ludziom. Historia uczy nas, że jeżeli chcemy, możemy wszystko odmienić, każdy z nas może stać się wrażliwym, współodczuwającym ze światem i ludźmi człowiekiem.
OBSADA:
Narrator: Halina Domańska
Klemens: Joanna Dropik
Siostra Klemensa: Karolina Mirowska
Jan: Artur Wierzchowski
Żona Jana - Maria: Barbara Dropik
Córka Jana - Milenka: Aleksandra Durowska
Synek Jana - Tymoteusz i mały Klemens: Ignacy Jabłoński
Siostrzeniec Fryderyka: Sławomir Mermela
Żona Fryderyka - Konstancja: Grażyna Filipiak
Młody Klemens: Tomasz Raba
Narzeczona Oliwia: Beata Dropik
Duch Wincenta: Marlena Dopierała
Duch przeszłości: Zbigniew Plichta
Duch Przyszłości i żebrak: Wiesław Halter
Duch teraźniejszości: Martynka Rodak
Matylda: Magda Krakowiak
Kobieta: Dorota Ignatowicz
Kobieta: Jolanta Zeń
Kobieta: Monika Rodak
Kobieta: Regina Wołowska
Muzyka: Dorota Koć,
Oprawa techniczna: Adrian Filipiak
Reżyseria: Dorota Koć, Iwona Korzeniowska
Inspicjenci: Kasia Klimas, Iza Klimas, Marlena Dopierała
8. "Królewna" VI 2010
Po udanym przedstawieniu niezwiązanym z Bożym Narodzeniem, które przygotowywaliśmy na XXV lecie stowarzyszenia w roku 2009, trudno nam było w nowym roku 2010 czekać do jego końca… z woli wszystkich aktorów powstał nowy cykl przedstawień pod hasłem "Niepełnosprawni Dzieciom". Jak nazwa sugeruje przedstawienia te przygotowywane są na wiosnę, a ich premiera zbiega się z obchodami Dnia Dziecka.
W roku 2010 przygotowywaliśmy przedstawienie pt. "Królewna". Opowiadało ono historię królewny Amelki, która mieszkała w pałacu i czuła się bardzo samotna. Z pomocą odważnych skrzatów, kota i drzewa poznała wesołe i pomysłowe dzieci, które wprowadziły do jej życia radość i zabawę. Dzięki kontaktowi z nieszczęśliwą królewną dzieciaki uświadomiły sobie, że bogactwo daje szczęścia, a wręcz często unieszczęśliwia, a będąc biednym można "Mieć" wiele cennych skarbów: wyobraźnię, radość, przyjaciół… Postarajmy się ucieszyć w swoim życiu tym, co mamy i dostrzegać wartość w każdej zwyczajnej rzeczy.
OBSADA:
Narrator: Grażyna Filipiak
Królewna: Beatka Dropik
Dwórka: Dorotka Ignatowicz
Dzieci: Regina Wołowska, Karolinka Mirowska, Artur Wierzchowski, Sławomir Mermela, Jola Zeń
Królowa: Joanna Dropik
Król: Tomasz Raba
Ochmistrz: Wiesław Halter
Drzewo: Barbara Dropik
Kot: Martyna Rodak
Skrzat: Magdalena Krakowiak
Skrzat: Ignacy Jabłoński
Muzyka: Andrzej Rakoczy
Reżyseria: Dorota Koć, Iwona Korzeniowska
Inspicjenci: Marlena Dopierała, Kasia Klimas
7. "Droga do Betlejem" 2009
Przedstawienie przygotowane na spotkanie Wigilijne w 2009r. opowiadało historię małego Alwino-wnuka króla Baltazara, chłopca, który udaje się, jak dziadek w podróż do Króla Królów. Podczas tej wędrówki odbytej wraz ze swym sługą Jamalem przeżywa wiele przygód, podczas których pozbywa się wszystkich swoich skarbów, które miał zamiar ofiarować Jezusowi. Gdy dociera do stajenki Betlejemskiej okazuje się, że po ludzku nie ma nic. Jednak Maryja uświadamia mu, że najważniejsze co przyniósł to jest Jego Dobre Serce. Ofiarował swoje skarby tym, którzy je potrzebowali, a ostatni z nich uratował życie wiernego sługi Jamala. Jezusowi ofiarował więc skarb najcenniejszy, swoje Wrażliwe Serce. "Droga do Betlejem" to droga Jezusa każdego z nas... starajmy się, aby nasze serca były zawsze dobrym darem dla napotykanych ludzi.
OBSADA:
Narrator: Ewa Szczepańska, Monika Rodak,
Alvino: Grażyna Filipiak
Jamal: Martyna Rodak
Król Baltazar: Tomasz Raba
Król Kacper: Sławomir Mermela
Król Melchior: Dariusz Szczepański
Sługa Melchiora: Zbigniew Plichta
Maryja: Barbara Dropik
Józef: Artur Wierzchowski
Pastuszkowie: Jolanta Zeń, Ignacy Jabłoński, Wiesław Halter, Regina Wołowska
Gwiazda Betlejemska: Dorota Ignatowicz
Dziewczynka: Beatka Dropik
Handlarz Niewolników: Joanna Dropik
Biedak: Halina Domańska
Chore dziecko: Justyna Szczepańska
Muzyka: Andrzej Rakoczy
Reżyseria: Dorota Koć, Iwona Korzeniowska
Inspicjenci: Marlena Dopierała, Kasia Klimas
6. "Muminkowa Nadzieja" - VI 2009 r.
Historia z opowiadań Muminkowych po raz kolejny była bazą do naszego przedstawienia, które powstało na okoliczność bardzo wyjątkową, bo na XXV lecie Stowarzyszenia.
Opowiadało historię dziewczynki, która z powodu ludzkiej złości stała się "niewidzialna". Bardzo symboliczne, gdyż często we współczesnym świecie chcielibyśmy stać się "niewidzialni". Dzieje się tak z powodu ludzkich ocen, spojrzeń, niesprawiedliwych komentarzy… trochę tak jest, że osoby niepełnosprawne bardziej narażone są na tego rodzaju krytykę.
W tej historii pomocna okazała się miłość i zrozumienie, na jakie możemy zawsze trafić w rodzinie Muminków. W świecie współczesnym takim miejscem może być Stowarzyszenie i przyjaciele, jakich możemy tu spotkać. Nasze przedstawienie, to życzenia dla Stowarzyszenia, aby zawsze było miejscem, gdzie wszyscy mogą spotkać się jedynie z serdecznością, pomocą, uśmiechem i wsparciem.
OBSADA:
Narrator: Grażyna Filipiak
Nini: Jolanta Zeń
Mama i zła ciotka : Dorota Danek
Tato: Tomasz Raba
Syn ciotki: Wiesław Halter
Amelia: Barbara Dropik
Mama Muminka: Joanna Dropik
Tato Muminka: Sławomir Mermela
Muminek: Zbigniew Plichta
Siostra Muminka: Regina Wołowska
Koleżanka: Dorotka Ignatowicz
Kolega: Artur Wierzchowski
Mi: Halina Domańska
Muzyka: Dorota Koć,
Oprawa techniczna: Adrian Filipiak
Reżyseria: Dorota Koć, Iwona Korzeniowska
Inspicjenci: Marlena Dopierała, Kasia Klimas
5. "Jasełka Tradycyjne" 2008 r.
W roku 2008 historię narodzenia Jezusa przedstawiliśmy w scenach, które "opowiadały-śpiewały" kolędy. Jak to w tradycyjnych jasełkach bywa był i język staropolski i strach związany z postacią Heroda i Diabła, odwaga Pastuszków i Mędrców oraz spokój i Nadzieja płynące z Betlejemskiej Szopki.
OBSADA:
Narrator: Halina Domańska, Grażyna Filipiak
Pastuszkowie: Izabela z Mężem, Sylwia Łoś, Sławomir Mermela, Dorota Ignatowicz, Fabian Kałużny
Maryja: Joanna Dropik
Józef: Zbigniew Plichta
Aniołowie: Barbara Dropik, Regina Wołowska, Beata Dropik, Jolanta Zeń,
Królowie: Daniel Ryś, Artur Wierzchowski, Tomasz Raba
Herod: Sławomir Darczuk
Generał: Dariusz Szczepański
Diabły: Martyna Rodak, Wiesław Halter
Muzyka: Andrzej Rakoczy
Reżyseria: Dorota Koć, Iwona Korzeniowska
4. "Złoty Aniołek" 2007 r.
Każdego roku gościmy w naszych domach Wigilię… i przecież jest to JEDYNY RAZ W ROKU! Jednakże często ulegamy zmęczeniu, lenistwu, zniechęceniu. A szkoda! W roku 2007 przedstawiliśmy historię małej dziewczynki, która zauważa to zło w swojej rodzinie i postanawia to mienić. Robi wszystko, by ten czas na zawsze był już wyjątkowy, jedyny, niepowtarzalny i dobry.
OBSADA:
Narrator: Justyna Szczepańska
Agatka: Alicja Czapigo
Brat: Sławomir Darczuk
Mama: Krystyna Nużyńska-Jońska
Tato: Zbigniew Plichta
Sąsiadka: Jolanta Zeń
Babcie: Halina Domańska
Dziadek: Sławomir Mermela
Anioł: Joanna Dropik
Diabeł: Dariusz Szczepański
Głos dziewczynki: Julia Kaczor
Listonosz: Artur Wierzchowski
Gwiazda : Dorotka Ignatowicz
Muzyka: Andrzej Rakoczy
Śpiew: Ewa Szczepańska, Barbara Dropik, Beatka Dropik
Reżyseria: Dorota Koć, Iwona Korzeniowska
p>
3. "Jasełka z Maminkami" 2006 r.
Tekstem, na którym oparto się przygotowując scenariusz jasełek była historia z Muminkowych opowiadań pt. "Choinka". W opowiadaniu Maminki odkrywają co to takiego jest Wigilia. Na początku myślą, ze to coś dziwnego, ale powoli poznają Jej zwyczaje i tradycje. Odkrywają, że to miejsce-moment spotkań, życzeń, prezentów, życzliwości, nadziei, pojednania, gościnności i dobra.
Czytana Muminkowa historia "działa się" również we współczesnym domu szykującym się do Wigilii, "goszczącym" Wigilię u siebie oraz w stajence Betlejemskiej, do której przybyli Królowie, Pastuszkowie i Anieli...
OBSADA:
Narrator: Jakub Kaczor
Maryja: Justyna Szczepańska
Józef: Zbigniew Plichta
Królowie: Dorotka Ignatowicz, Joanna Dropik, Artur Wierzchowski,
Pastuszkowie: Zbigniew Nawrocki, Marcelina Ślęzak, Regina Wołowska, Barbara Dropik
Aniołowie: Aleksandra Ślęzak, Martyna Rodak, Julia Kaczor, Alicja Czapigo, Karolinka Łodyga, Paulinka Dyrcz
Śpiew: Beatka Dropik, Ewa Szczepańska
Babcia: Halinka Domańska
Rodzina: Jacek, Krystyna Nużyńska-Jońska, Sławomir Mermela, Izabela z córką i synem
Muzyka: Wiesław Dyrcz
Reżyseria: Dorota Koć, Iwona Korzeniowska
2. "Wigilia w autobusie" 2005 r.
To historia podróżujących na święta pasażerów autobusu, których awaria pojazdu zmusza do spędzenia wieczoru wigilijnego wspólnie, w zamieci śnieżnej. Historia o tym, jak niewiele trzeba, zwykłej ludzkiej życzliwości, uprzejmości i ofiarności, aby pomimo różnic żyć tak, jakby dany dzień był ostatnim, jaki nam się przydarzy. W historii tej pasażerowie ofiarują coś od siebie, aby wspólnie przeżyć wigilijny wieczór.
OBSADA:
Narrator: Sylwia Łoś, Zbigniew Plichta
Kierowca: Sławomir Mermela
Pasażerowie: Marcelina Ślęzak, Stanisław Drożdżewski, Dorota Danek, Martyna Rodak, Monika Rodak, Beata Rodak, Artur Wierzchowski, Daniel Ryś, Beata Dropik, Joanna Szczepańska, Jolanta Zeń, Regina Wołowska, Monika
Ciocia: Wioleta Bojar
Reżyseria: Dorota Koć, Iwona Korzeniowska
1. "Wśród nocnej ciszy - jasełka tradycyjne" 2004 r.
Minęło kilka lat i chęć tworzenia na nowo zagościła wśród członków Stowarzyszenia. Okazało się, że tym razem została z nami trochę dłużej. Rok 2004 był początkiem współpracy grupy teatralnej działającej w obecnym składzie. I wprawdzie przez te lata różne osoby przewinęły się przez grupę teatralna, ale część z nas "gra" od początku trwania zespołu. Wśród nas są osoby, które uczestniczyły w przedstawieniach z roku 1996 oraz 1999.
Przedstawienie "Wśród nocnej ciszy", przygotowane na spotkanie opłatkowe w 2004 r. było pierwszym spektaklem "NaJdziejowego Teatrzyku". W jasełkach, w tradycyjny sposób, przedstawiliśmy historię Bożego Narodzenia. Historia przeplatana była śpiewanymi kolędami, które obrazowały dziejące się na scenie zdarzenia. Byli Pastuszkowie, Królowie, Herod i diabeł, szopka, w której witali wszystkich Maryja z Dzieciątkiem i Józef. W tle przeplatała się współczesna historia przygotowań do wieczerzy wigilijnej, w której pomimo trudności i zniechęcenia, ostatecznie, zwycięża dobro i zrozumienie.
OBSADA:
Narratorzy: Halina Domańska Stanisław Drożdżewski.
Maryja: Beata Dropik
Józef: Kamil Bocheński
Pastuszkowie: Jolanta Zeń, Sylwia Łoś, Bogdan Wójcik, Sławomir Mermela, Artur Wierzchowski, Teresa Górecka, Bożena
Królowie: Regina Wołowska, Daniel Ryś, Justyna Szczepańska
Aniołki: Alicja Czapigo , Martyna Rodak, Katarzyna, Natalia Kaczor, Julia Kaczor, Kasia Kliniec, Aleksandra Ślęzak
Herod: Sławomir Darczuk
Diabeł: Monika Rodak
Młodzież: Ewa Szczepańska, Marcelina Ślęzak
Reżyseria: Dorota Koć, Iwona Korzeniowska
Jasełka 1996
OBSADA:
Narrator: Magdalena Kaczor
Maryja: Iwona Jabłońska
Józef: Mirosław Fuks
Królowie: Regina Wołowska, Halina Domańska, Jakub Kaczor, Krystyna Nużyńska-Jońska
Pastuszkowie: Joanna Hryckiewicz, Iwona Korzeniowska
Anioł: Beata Samorek
Jasełka 1999
OBSADA:
Narattor: Jakub Kaczor
Maryja: Beata Samorek
Józef: Mirosław Fuks
Królowie: Halina Domańska
Pastuszkowie: Małgorzata Sikorska, Magdalena Hryckiewicz
Aniołowie: Joanna Hryckiewicz, Monika Rodak, Beata Rodak, Kasia Kliniec, Alicja Czapigo
Herod: Mieczysław Kliniec
Herodiada: Krystyna Nużyńska-Jońska